Elk River Figure Skating Test Sessions

2017 Test Dates

 

  • April 4/1/17 1:00 pm - 6:00 pm

Email kd_harbs@yahoo.com with questions.

- Testing Form: Click here to download

 

Tests Passed

May 2017

  • McKenna Wilson- Senior Solo Free Dance (Gold Medalist)

April 2017

  • Sydney Johnson- Junior Free Skate (Silver Medalist)
  • Grace Boswell- Juvenile Moves in the Field
  • Grace Boswell- Pre Juvenile Free Skate
  • Hannah Boese - Preliminary Moves in the Field
  • Annika Neitzer - Pre Preliminary Free Skate
  • Lillyanna Anderson - Pre Preliminary Moves in the Field
  • Lucille Cawthra - Pre Preliminary Moves in the Field

February 2017

  • Faith Benzi - Juvenile Freeskate
  • Lindsey Hanson - Pre Preliminary Moves in the Field
  • Hannah Harder - Preliminary Freeskate
  • Grace Loechler - Pre Preliminary Moves in the Field
  • Brooke Marks - Willow Waltz
  • Jayna Newcomb - Pre Preliminary Moves in the Field
  • Halaina Walker - Intermediate Moves in the Field
  • Molly Winkelmann - Preliminary Moves in the Field

December 2016

  • Michaela Andrusko - Intermediate Moves in the Field
  • Danielle Koch - Pre Juvenile Free Skate
  • Brooke Marks - Juvenile Moves in the Field
  • Kiera McGorry - Pre Juvenile Moves in the Field
  • Kiera McGorry - Pre Preliminary Free Skate

October 2016

  • Annie Givens - Gold Dance
  • Hannah Hagglund - Novice Moves in the Field
  • Faith Benzi - Intermediate Moves in the Field
  • Danielle Koch - Juvenile Moves in the Field
  • MaKenna Telega - Preliminary Free Skate

August 2016

  • MaKenna Telega - Pre Juvenile Moves in the Field
  • Molly Winkelmann - Pre Preliminary Moves in the Field
  • Halaina Walker - Juvenile Solo Free Dance
  • Halaina Walker - Ten Fox (Bronze Dance Tests)
  • Brooke Marks - Hickory Hoedown
  • Grace Boswell - Cha Cha
  • Sydney Johnson - Cha Cha
  • Sydney Johnson - Rhythm Blues (Preliminary Dance Tests)
  • Emma Palumbo - Rhythm Blues (Preliminary Dance Tests)
  • Kiera McGorry - Dutch Waltz
  • MaKenna Telega - Dutch Waltz

July 2016

  • Sophie Leither - Novice Free Skate
  • Jordan Stanke - Intermediate Free Skate
  • Barbara Iastrebova - Juvenile Moves in the Field
  • Barbara Iastrebova - Preliminary Free Skate
  • Brooke Marks - Swing Dance (Pre Bronze Dance Tests)

May 2016

  • Annie Givens - Quickstep
  • Emma Leither - American Waltz (Silver Dance Tests)
  • Michaela Andrusko - Juvenile Free Skate

April 2016

  • Kelly Crocker - Pre Preliminary Free Skating
  • Leah LaFlamme - Pre Preliminary Free Skating
  • Sydney Johnson - Senior Moves in the Field (Gold Medalist)
  • Faith Benzi - Juvenile Moves in the Field
  • Barbara Iastrebova - Pre Juvenile Moves in the Field
  • Emma LaFlamme - Preliminary Moves in the Field
  • Maria Manley - Preliminary Moves in the Field
  • Annika Neitzer - Preliminary Moves in the Field
  • Simone Schaan - Preliminary Moves in the Field
  • Hannah Boese - Pre Preliminary Moves in the Field
  • Kallyn Schilling - Pre Preliminary Moves in the Field
  • Annie Givens - Viennese Waltz

 

February 2016

  • Sydney Johnson - Novice Free Skate (Bronze Medalist)
  • Grace Boswell - Preliminary Free Skate
  • Grace Boswell - Pre Preliminary Free Skate
  • Emma Palumbo - Juvenile Moves in the Field
  • Grace Boswell - Pre Juvenile Move in the Field
  • Carissa Edman - Preliminary Moves in the Field
  • Emma Leither - Rocker Foxtrot
  • Emma Leither - Tango
  • Caroline Silvola - Ten Fox (Bronze Dance Tests)
  • Brooke Marks - Fiesta Tango
  • Grace Boswell - Rhythm Blues (Preliminary Dance Tests)

 

December 2015

  • Annie Givens - Intermediate Free Skate
  • Faith Benzi - PreJuvenile Free Skate
  • Simone Schaan - Pre Preliminary Free Skate
  • Sydney Johnson - Junior Moves in the Field (Silver Medalist)
  • Michaela Andrusko - Juvenile Moves in the Field
  • Halaina Walker - Juvenile Moves in the Field
  • Danielle Koch - Pre Juvenile Moves in the Field
  • Halaina Walker - Willow Waltz

 

November 2015

  • Katie Hembre - Pre Juvenile Moves in the Field
  • Kelly Crocker - Preliminary Moves in the Field
  • Kiera McGorry - Preliminary Moves in the Field
  • Annie Givens - Starlight Waltz (PreGold Dance Tests)

 

October 2015

  • Halaina Walker - Preliminary Free Skate
  • Halaina Walker - Pre Preliminary Free Skate
  • Emma LaFlamme - Pre Preliminary Free Skate
  • MaKenna Telega - Pre Preliminary Free Skate
  • Sydney Johnson - Novice Moves in the Field (Bronze Medalist)
  • Brooke Marks - Pre Juvenile Moves in the Field
  • Brynn Heurung - Pre Preliminary Moves in the Field
  • Annie Givens - Paso Doble
  • Halaina Walker - Hickory Hoedown
  • Emma Palumbo - Dutch Waltz
  • Emma Palumbo - Canasta Tango

 

September 2015

  • Alyna Peterson - Intermediate Moves in the Field
  • Caroline Silvola - Willow Waltz